The Climb logo

Odkryj tajniki kolarstwa szosowego

Nawet jeśli nie wiesz od czego zacząć

Kolarska książka - Od rowerzysty do kolarza

Celem tej książki jest pomóc Ci odkryć czym dla Ciebie może stać się kolarstwo.


To pierwszy tak obszerny przewodnik na polskim rynku, stworzony z myślą o pasjonatach roweru, którzy chcą czerpać z kolarstwa jeszcze więcej frajdy i satysfakcji.

Zebrane w jednym miejscu skondensowane informacje sprawią, że poznasz kolarstwo od nowa – bez względu na to, czy zaczynasz dopiero swoją przygodę, jesteś już zapalonym kolarzem, czy wracasz po dłuższej przerwie.

Podaruj prezent

który rozwija, motywuje i inspiruje

Podaruj swoim bliskim wyjątkowy prezent, który nie tylko dostarczy wiedzy, ale również otworzy przed nimi drzwi do świata pasji, adrenaliny i niezapomnianych przygód.

Książka „Od rowerzysty do kolarza” to idealny prezent dla każdego kolarza. Wydana z dbałością o każdy szczegół, wydrukowana w kolorze na wysokiej jakości papierze oraz oprawiona w twardą szytą oprawę.

Sprawdź spis treści

I zobacz czego dowiesz się z książki

Poznasz tu odpowiedź na podstawowe pytanie, które warto sobie zadać, zanim rozpoczniesz przygodę z kolarstwem - "co daje nam jazda na rowerze?". Dowiesz się też, co skłoniło autora do napisania podręcznika.

Szosa, gravel, MTB, a może rower elektryczny? Poznaj zalety i wady każdego z nich, aby wybrać najlepszy dla siebie. W części poświęconej akcesoriom opowiem ci o tym, które elementy są niezbędne, by jeździć bezpiecznie, oraz które pozwalają czerpać z kolarstwa jeszcze większą frajdę.

Zawarłem w nim najważniejsze zasady dotyczące zajmowania odpowiedniej pozycji na rowerze. Dowiesz się, kiedy i czy warto udać się do profesjonalisty, aby wyregulować rower w sposób uwzględniający ograniczenia naszego ciała, jego elastyczność oraz osobiste preferencje. Tekst opisujący wizytę u bikefittera przygotował specjalista w tej dziedzinie - Jarek Dymek.

Znajdziesz tu cenne wskazówki dotyczące tego, co ubrać na trening w zależności od pory roku oraz jakie elementy warto posiadać w kolarskiej garderobie.

Jak realizować trening kolarski? Czym jest rozgrzewka i rozjazd? Jak trenować na trenażerze? Jak łączyć siłownię z rowerem? Kiedy warto rozpocząć współpracę z trenerem? - odpowiedzi na te pytania zawarłem w tym rozdziale. Znajdziesz w nim podstawowe zasady dotyczące treningu, a także gotowy 30-dniowy plan treningowy do pobrania dzień do dniu.

To dokładny opis najważniejszych zasad techniki jazdy pod górę, z góry i w zakrętach. Dowiesz się między innymi jak dobierać przełożenia, jak systemowo podejść do linii obieranej podczas wchodzenia w zakręt oraz jak bezpiecznie jeździć w grupie czy peletonie.

To kilka praktycznych zasad i wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji roweru oraz jego komponentów. Rozdział ten zawiera checklistę wyposażenia domowego mini warsztatu rowerowego oraz odpowiada na pytanie, kiedy warto udać się na profesjonalny serwis.

Większą część obszernego zagadnienia, jakim jest dieta dla sportowca, napisała prawdziwa ekspertka w tej dziedzinie, dietetyczka sportowa Marianna Hall, która jest również utytułowaną zawodniczką w kolarstwie szosowym. Z lektury tego rozdziału dowiesz się także, jak bezpiecznie schudnąć i czy jest to konieczne, by jeździć szybciej.

Omawiam kwestie związane z motywacją oraz podpowiadam, jak zapobiec wypaleniu i dlaczego przesiadywanie na sportowych social mediach niekoniecznie jest najlepszą drogą do czerpania coraz większej radości z kolarstwa.

Praktyka ponad wszystko. Wymieniam tu najczęstsze błędy, które popełniają początkujący kolarze i podpowiadam jak ich uniknąć. Do tego w tej części znalazły się odpowiedzi na pytania, które zadały osoby należące do mojej grupy newsletterowej.

Autorką tego rozdziału jest Kasia Ślęzak, która w oparciu o własne doświadczenia oraz inspirujące historie innych kobiet, przedstawia kolarstwo z perspektywy płci pięknej. Dowiesz się, jak do tego sportu mogą podchodzić kobiety i jak mężczyźni mogą im w tym towarzyszyć.

Pozostając w kobiecych klimatach, z dwóch obszernych wywiadów poznasz ciekawostki prosto z kobiecego peletonu. Jedna z najlepszych kolarek zawodowych na świecie Kasia Niewiadoma oraz mistrzyni świata amatorek Alina Myłka opowiadają o tym, czym dla nich jest kolarstwo i jakie rady mają dla początkujących kolarek.

To dwa wywiady, dzięki którym spojrzysz na kolarstwo z perspektywy prosa i amatora. Pierwszym z nich jest Tomasz Marczyński, jeden z najlepszych polskich kolarzy ostatnich lat, opowiada o życiu na kolarskiej emeryturze. Drugi to kolarz amator, Paweł Nowaczek, który łączy pasję do kolarstwa z intensywnym życiem zawodowym i prywatnym.

Dla niektórych sama przyjemność płynąca z regularnej jazdy w pełni wystarczy do wywołania satysfakcji i poczucia spełnienia. Dla innych będzie to dopiero początek, swoisty prolog do kolejnych wyzwań, których w tym sporcie nie brakuje. W tym rozdziale pokazuję kilka z dróg, którymi możesz podążać dalej podczas kolarskiej przygody.

Krótkie podsumowanie kolarskiej drogi i kilka słów od autora.


Ocena książki: 4.95 / 5.00 (na podstawie ocen Allegro)