fbpx

Puerto de las Palomas


Andaluzyjski podjazd z widokiem na Malagę, Sewillę i Kadyks

 

Początek astronomicznej jesieni to idealny moment, by zamiast poddawać się gęstniejącej szarości przedłużyć kolarski sezon, wybierając się na południe Europy. W ostatnich latach do najczęściej wybieranych przez amatorów destynacji należały Costa Blanca, Majorka czy Teneryfa, ale warto zwrócić uwagę na okolice Kadyksu, gdzie oprócz najpiękniejszych plaż Półwyspu Iberyjskiego czekają podjazdy znane z wyścigu Vuelta a Espana.

 

Położenie

Sezon może powoli dobiegać końca, ale przed nami jeszcze kilka spektakularnych wspinaczek! Zanim jednak do nich dojdzie, we wrześniu nasz wirtualny Tour zabierze nas na południe Andaluzji, gdzie nieco już łagodniejsze niż latem temperatury pozwolą w pełni docenić uroki podjazdu Puerto de las Palomas. To średniej długości wzniesienie, zlokalizowane w parku narodowym Sierra de Grazalema, łączy miejscowości Grazalema i Zahara de la Sierra. Położenie w podobnej odległości od kilku głównych ośrodków miejskich regionu znacznie ułatwia związaną z wyjazdem logistykę i pozwala połączyć aspekty sportowe z kulturoznawczymi, umożliwiając zwiedzenie niepoznanych dotąd części Andaluzji. Zatłoczony Gibraltar i przereklamowana Malaga, czy może szerokie plaże Kadyksu, tańczące konie w Jerez de la Frontera i perły architektury w Sewilli? Harmonogram wyjazdu zależy tylko Ciebie, o ile znajdzie się w nim miejsce na Puerto de las Palomas.

 

Artykuł pochodzi z albumu „Sięgając chmur – 50 kolarskich podjazdów”

Kliknij i sprawdź dlaczego Passo dello Stelvio jest największą z ikon? Który z alpejskich podjazdów nazwaliśmy “wilkiem w owczej skórze”? Jaki pomysł zrodził się wśród śnieżnej zamieci na przełęczy Gavia?

SIĘGAJĄC CHMUR to niezapomniana podróż przez 50 wyselekcjonowanych podjazdów, na których decydowały się losy Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, Milano-Sanremo, Ronde van Vlaanderen i pozostałych największych wyścigów kolarskiego kalendarza. Na dystansie 230 stron poznasz ich historię, odkryjesz unikalny charakter i otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące ich pokonywania. Zobacz więcej.

Podjazd

Wspinać się na Puerto de las Palomas można na trzy sposoby, jednak ten najbardziej znany i polecany rozpoczyna się w miejscowości Zahara de la Sierra (lub w odrobinę dłuższej wersji z Algodones), której piękna nazwa przypomina o wielokulturowej historii regionu. Jest to wariant o łącznej długości 12,4 kilometra i średnim nachyleniu 6,5%, który prowadzi bardzo krętą, dobrej jakości szosą (nr CA-531) z widokiem na malowniczy zbiornik retencyjny Zahara-El Gastor. Chociaż najwyższy punkt wspinaczki to zaledwie 1157m n.p.m. (wysokość przełęczy to 1357m n.p.m.), a konieczny do pokonania dystans nie imponuje, jego trudniejsze odcinki w połączeniu z typowymi dla Andaluzji temperaturami potrafią sprawić, że marzy się wyłącznie o zimnej kąpieli.

Alternatywnie Puerto de las Palomas pokonać można w drugą stronę, czyli rozpoczynając wspinaczkę w Sierra de Grazalema, lub z położonego na wschodzie El Bosque.

 

Historia

Podjazd Puerto de las Palomas zadebiutował na trasach Vuelta a Espana w roku 1986. Choć ponownie pojawił się w wyścigu już po upływie 4 lat, na swoją kolejną szansę musiał czekać przeszło dekadę – do 2002 roku. Ostatni raz podziwiać go mogliśmy podczas 3. etapu edycji 2014, którego triumfatorem został Michael Matthews.

 

Ciekawostki

Puerto de las Palomas pojawiał się na trasie Vuelta a Espana czterokrotnie;

Ze szczytu wzniesienia można podziwiać krajobraz prowincji Malaga, Sewilla i Kadyks.

 

Parametry

Położenie: Hiszpania, Sierra de Grazalema
Początek podjazdu: Zahara
Długość: 13 km
Nachylenie: AV: 6%, MAX: 7%
Przewyższenie: 775 m
Wysokość: 1 157 m
Pierwszy raz na trasie: 1986 r. – Vuelta a España
Ile razy na trasie: 4 – Vuelta a España

 

Zrób sobie wirtualny Tour

 

 

Sprawdź nasze produkty

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *