Lac de Cap-de-Long


Niemal anonimowy podjazd ukryty w nietkniętym zakątku francuskich Pirenejów

Cap de Long

 

Położenie

Lac de Cap-de-Long położony jest na terenie trzeciego pod względem wysokości w Europie łańcucha górskiego. Jednego z najbardziej przysłużonych i rozpoznawalnych w kolarstwie regionów – Pirenejów, a konkretnie francuskiej ich części.

Znajdując się w bezpośrednim sąsiedztwie tak kultowej przełęczy jak Tourmalet, trudno jest nie ulec pokusie i nie rozpocząć mozolnej wspinaczki ku jej majestatycznemu szczytowi. Jednak w przypadku znajdującego się zaledwie 10km w linii prostej od niego, podjazdu pod jezioro Cap-de-Long zdecydowanie warto się jej oprzeć, ruszyć ku mniej utartym szlakom i odkryć ten anonimowy, niemal nietknięty i wyjątkowy obszar.

 

Podjazd

Wspinać będziemy się bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie pięknego masywu Néouvielle, którego najwyższy ze szczytów – Pic de Long – położony jest na wysokości 3192m. Nie jest to najwyższy masyw całych Pirenejów, jednak najwyższy z tych położonych w całości na terenie Francji. Jego nazwa pochodząca od słów „stary” i „śnieg” odnosi się najprawdopodobniej do dużej liczby lodowców znajdujących się niegdyś na tym obszarze. Na znacznej jego części utworzono z resztą rezerwat przyrody naznaczony 70 jeziorami, kaskadowymi wodospadami i bogactwem nieskażonej fauny i flory.

 

Szczyt

Po długiej, 23-kilometrowej wspinaczce i 1361 metrach przewyższenia dotrzemy do punktu kulminacyjnego – szczytu położonego na 2160 metrach, tuż przy jeziorze Cap-de-Long. Drugim co do wielkości zbiorniku wodnym w całych Pirenejach. Zajmuje on gigantyczny obszar 110 hektarów, a jego maksymalna głębokość to 130m. Ponad 100-metrowa zapora powstrzymuje kolosalne 67 milionów metrów sześciennych wody przed rozlaniem się po okolicznych terenach. Jego objętość jest tak duża, że w przypadku potencjalnego pęknięcia tamy, ryzyko powodzi mogłoby dotknąć aż 50 gmin znajdujących się poniżej niej.

 

Historia

Położenie podjazdu, znajdującego się w dużej części na terenie rezerwatu przyrody – z jednej strony sprawia, że widoki są nieprawdopodobne, z drugiej jednak, ze względu na ochronę środowiska, uniemożliwia przeprowadzenie tędy trasy jakiegokolwiek Wielkiego Touru. Ale może to i dobrze! Na pewno to wielka korzyść zarówno dla przyrody, jak i dla wszystkich, którzy zechcą zanurzyć się w ten kameralny świat położony z dala od ruchu i wielkich tłumów.

 

Parametry

Położenie: Francja, Pireneje
Początek podjazdu: Saint-Lary-Soulan
Długość: 23 km
Nachylenie: średnie: 5,9%, maksymalne: 13%
Przewyższenie: 1 361 m
Wysokość: 2 161 m

 

Zrób sobie wirtualny Tour

 

 

Sprawdź nasze produkty

 

Zostaw komentarz

Chętnie poznamy Twoje zdanie :)