fbpx

Lac de Cap-de-Long


Niemal anonimowy podjazd ukryty w nietkniętym zakątku francuskich Pirenejów

Cap de Long

 

Położenie

Lac de Cap-de-Long położony jest na terenie trzeciego pod względem wysokości w Europie łańcucha górskiego. Jednego z najbardziej przysłużonych i rozpoznawalnych w kolarstwie regionów – Pirenejów, a konkretnie francuskiej ich części.

Znajdując się w bezpośrednim sąsiedztwie tak kultowej przełęczy jak Tourmalet, trudno jest nie ulec pokusie i nie rozpocząć mozolnej wspinaczki ku jej majestatycznemu szczytowi. Jednak w przypadku znajdującego się zaledwie 10km w linii prostej od niego, podjazdu pod jezioro Cap-de-Long zdecydowanie warto się jej oprzeć, ruszyć ku mniej utartym szlakom i odkryć ten anonimowy, niemal nietknięty i wyjątkowy obszar.

 

Artykuł pochodzi z albumu „Sięgając chmur – 50 kolarskich podjazdów”

Kliknij i sprawdź dlaczego Passo dello Stelvio jest największą z ikon? Który z alpejskich podjazdów nazwaliśmy “wilkiem w owczej skórze”? Jaki pomysł zrodził się wśród śnieżnej zamieci na przełęczy Gavia?

SIĘGAJĄC CHMUR to niezapomniana podróż przez 50 wyselekcjonowanych podjazdów, na których decydowały się losy Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, Milano-Sanremo, Ronde van Vlaanderen i pozostałych największych wyścigów kolarskiego kalendarza. Na dystansie 230 stron poznasz ich historię, odkryjesz unikalny charakter i otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące ich pokonywania. Zobacz więcej.

Podjazd

Wspinać będziemy się bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie pięknego masywu Néouvielle, którego najwyższy ze szczytów – Pic de Long – położony jest na wysokości 3192m. Nie jest to najwyższy masyw całych Pirenejów, jednak najwyższy z tych położonych w całości na terenie Francji. Jego nazwa pochodząca od słów „stary” i „śnieg” odnosi się najprawdopodobniej do dużej liczby lodowców znajdujących się niegdyś na tym obszarze. Na znacznej jego części utworzono z resztą rezerwat przyrody naznaczony 70 jeziorami, kaskadowymi wodospadami i bogactwem nieskażonej fauny i flory.

 

Szczyt

Po długiej, 23-kilometrowej wspinaczce i 1361 metrach przewyższenia dotrzemy do punktu kulminacyjnego – szczytu położonego na 2160 metrach, tuż przy jeziorze Cap-de-Long. Drugim co do wielkości zbiorniku wodnym w całych Pirenejach. Zajmuje on gigantyczny obszar 110 hektarów, a jego maksymalna głębokość to 130m. Ponad 100-metrowa zapora powstrzymuje kolosalne 67 milionów metrów sześciennych wody przed rozlaniem się po okolicznych terenach. Jego objętość jest tak duża, że w przypadku potencjalnego pęknięcia tamy, ryzyko powodzi mogłoby dotknąć aż 50 gmin znajdujących się poniżej niej.

 

Historia

Położenie podjazdu, znajdującego się w dużej części na terenie rezerwatu przyrody – z jednej strony sprawia, że widoki są nieprawdopodobne, z drugiej jednak, ze względu na ochronę środowiska, uniemożliwia przeprowadzenie tędy trasy jakiegokolwiek Wielkiego Touru. Ale może to i dobrze! Na pewno to wielka korzyść zarówno dla przyrody, jak i dla wszystkich, którzy zechcą zanurzyć się w ten kameralny świat położony z dala od ruchu i wielkich tłumów.

 

Parametry

Położenie: Francja, Pireneje
Początek podjazdu: Saint-Lary-Soulan
Długość: 23 km
Nachylenie: średnie: 5,9%, maksymalne: 13%
Przewyższenie: 1 361 m
Wysokość: 2 161 m

 

Zrób sobie wirtualny Tour

 

 

Sprawdź nasze produkty

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *